| Standards Met: | CSA Certified, cULus Listed, RoHS Compliant, VDE |
|---|---|
| Compatible Fuse Length: | 32mm |
| Compatible Fuse Diameter: | 5mm |
| Body Material: | Glass-Filled Thermoplastic |
| Brand: | Littelfuse |
| Number of Poles: | 1 |
| Terminal Type: | Quick Connect |
| Contact Material: | Tin Plated Copper Alloy |
| Compatible Fuse Dimensions: | 5 x 20mm |
| Series: | 345 |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 250V ac/dc |
| Cap Style: | Slotted |
Quick Details
Specifications
Littelfuse fuseholders and clips offer a comprehensive solution to a variety of application requirements. Littlefuse fuse holders offer protection for electrical circuits when used in conjunction with a 6.35x32mm fuse.

