| Fuse Size: | 10 x 38mm |
|---|---|
| Body Material: | Thermoplastic |
| Brand: | Littelfuse |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 571 |
| Current Rating: | 30A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Cap Style: | Manual |
Quick Details
Specifications
Littelfuse 571 series panel mount fuseholders are a compact and robust solution to a variety of application requirements. The 571 series of fuseholders includes a Class CC rejection feature that prevents the installation of fuses with lower voltage or interrupting ratings. The Littelfuse 571 series of panel mount fuseholders are also compact in size, allowing for greater numbers of circuit components to be protected by multiple fuses.
Compact
Class CC safety feature
Compact
Class CC safety feature

