| Colour: | Natural |
|---|---|
| Fixing Hole Diameter: | 4.2mm |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | HellermannTyton |
| Quantity: | 100 |
| Length: | 29mm |
| Cable Tie Width Acceptance: | 5.4mm |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| Width: | 29 mm |
| Self Adhesive: | Yes |
| Series: | MB |
| Material: | Nylon 66 |
Quick Details
Specifications
MB series are a practical simple way to gain a quick firm fixing base. Ideal for use in control cabinets, telecoms equipment or domestic appliances where holes, screws, nuts and bolts are impractical or undesirable.

