| Gender: | Female |
|---|---|
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Brand: | TE Connectivity |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| For Use With: | 2.54 mm Crimp Snap Twin Leaf Connector Housing |
| Maximum Contact Resistance: | 10mΩ |
| Contact Plating: | Gold |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 20AWG |
| Maximum Wire Size mm²: | 0.6mm² |
| Series: | Twin Leaf |
| Minimum Wire Size AWG: | 24AWG |
| Minimum Wire Size mm²: | 0.2mm² |

