| Standards Met: | Pb, RoHS Compliant |
|---|---|
| Body Material: | Thermoplastic |
| Brand: | Littelfuse |
| Lead Wire Length: | 8in |
| Lead Wire Size: | #14AWG |
| Terminal Type: | Snap-Lock |
| Contact Material: | Tin Plated Brass |
| Series: | 155 |
| Current Rating: | 20A |
| Voltage Rating: | 32V ac/dc |
Quick Details
Specifications
The Littelfuse thermoset brass fuseholders have been professionally designed for use at 32 volts or less with fuses rated up to 20A. The fuseholders have been assembled with a 19 lead and fuse as listed.
Thermoset brass
Designed for use at 32 volts or less with fuses rated up to 20A
19 Lead and fuse
Thermoset brass
Designed for use at 32 volts or less with fuses rated up to 20A
19 Lead and fuse

