| Fuse Size: | 5 x 20mm |
|---|---|
| Fuse Type: | Cartridge |
| Body Material: | Polyamide |
| Brand: | Littelfuse |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Current Rating: | 6.3A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Number of Fuses: | 1 |
Quick Details
Specifications
Littelfuse fuseholders and clips offer a comprehensive solution to a variety of application requirements. Littelfuse clips allow fuses to be soldered and used in board mount technology. The clips allow standard fuse types to be used and interchanged easily.

