| Gender: | Female |
|---|---|
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| For Use With: | 4.20 mm WR-MPC4 Connector Housing |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 16AWG |
| Series: | WR MPC4 |
Quick Details
Specifications
WR-MPC4 Series 4.20mm black UL1007 cable assemblies pre-crimped with a female or male crimp contacts.
Stock number 828-2689 : End A - 26 AWG male crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1175 : End A - 16 AWG male crimp contact, End B - 16 AWG male crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1162 : End A - 16 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1169 : End A - 24 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1165 : End A - 16 AWG female crimp contact, End B - 16 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1178 : End A - 18 AWG female crimp contact, End B - 18 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1171 : End A - 22 AWG female crimp contact, End B - 22 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-2689 : End A - 26 AWG male crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1175 : End A - 16 AWG male crimp contact, End B - 16 AWG male crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1162 : End A - 16 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1169 : End A - 24 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1165 : End A - 16 AWG female crimp contact, End B - 16 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1178 : End A - 18 AWG female crimp contact, End B - 18 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1171 : End A - 22 AWG female crimp contact, End B - 22 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm

