| Gender: | Male |
|---|---|
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| For Use With: | 3.00 mm WR-MPC3 Connector Housing |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 20AWG |
| Series: | WR-MPC3 |
Quick Details
Specifications
WR-MPC3 series 3.00mm black UL1007 cable assemblies pre-crimped with a female or male crimp contacts.
Stock number 828-2641 : End A - 24 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-2673 : End A - 20 AWG female crimp contact, End B - 20 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-2682 : End A - 24 AWG male crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-2685 : End A - 20 AWG male crimp contact, End B - 20 AWG male crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-2641 : End A - 24 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-2673 : End A - 20 AWG female crimp contact, End B - 20 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-2682 : End A - 24 AWG male crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-2685 : End A - 20 AWG male crimp contact, End B - 20 AWG male crimp contact, Cable Length - 300mm

