| Gender: | Female |
|---|---|
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| For Use With: | 1.25 mm, 2.00 mm, 2.50 mm, 3.96 mm WR-WTB Connector Housings |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Wire Size AWG: | 22AWG |
| Series: | WR-WTB |
Quick Details
Specifications
WR-WTB series 2.54mm black UL1007 cable assemblies pre-crimped with a female crimp contact.
Stock number 828-1516: End A - 26 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1519: End A - 22 AWG female crimp contact, End B - 22 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm
Stock number 828-1516: End A - 26 AWG female crimp contact, End B - 3mm pre-stripped, Cable Length - 150mm
Stock number 828-1519: End A - 22 AWG female crimp contact, End B - 22 AWG female crimp contact, Cable Length - 300mm

