| International Protection Rating: | IP2XD |
|---|---|
| Brand: | MK Electric |
| Socket Type: | NEMA 5-15R |
| Minimum Box Depth: | 25mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | White |
| Mounting Style: | Flush Mount |
| Current Rating: | 15A |
| Voltage Rating: | 127V |
| Number of Gangs: | 2 |
| Earth Terminal: | Yes |

