| Number of Modules: | 1 |
|---|---|
| Colour: | Silver |
| Faceplate Mounting Type: | Screwed |
| International Protection Rating: | IP2X |
| Brand: | Contactum |
| Socket Type: | Type G - British |
| Switch Style: | Rocker |
| Minimum Box Depth: | 35mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | White |
| Mounting Style: | Floor mount |
| Number of Poles: | 2 |
| Terminal Type: | Screw |
| Current Rating: | 13A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Number of Gangs: | 1 |
| Faceplate Depth: | 1.5mm |
| Earth Terminal: | Yes |
| Material: | Steel |

