| Colour: | Black |
|---|---|
| International Protection Rating: | IP20 |
| Brand: | Legrand |
| Socket Type: | Type E - French |
| Minimum Box Depth: | 30mm |
| Overall Height: | 45mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | Black |
| Fixing Standard: | NF |
| Mounting Style: | Flush Mount |
| Switched: | No |
| Terminal Type: | Push In |
| Overall Width: | 45mm |
| Current Rating: | 16A |
| Series: | Céliane |
| Voltage Rating: | 230V ac |
| Number of Gangs: | 1 |
| Earth Terminal: | Yes |
| Material: | Polycarbonate |

