| Colour: | Grey |
|---|---|
| International Protection Rating: | IP55 |
| Brand: | Legrand |
| Socket Type: | Type E - French |
| Overall Height: | 45mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Outdoor |
| Colour Family: | Grey |
| Fixing Standard: | NF |
| Mounting Style: | Flush Mount |
| Switched: | No |
| Terminal Type: | Push In |
| Overall Width: | 207mm |
| Current Rating: | 16A |
| Series: | Mosaïc |
| Voltage Rating: | 230V ac |
| Number of Gangs: | 3 |
| Earth Terminal: | Yes |
| Material: | Polycarbonate |

