| Number of Modules: | 2 |
|---|---|
| Colour: | Magnesium |
| Faceplate Mounting Type: | Clip in |
| International Protection Rating: | IP40 |
| Brand: | Legrand |
| Socket Type: | USB |
| Minimum Box Depth: | 32mm |
| Special Features: | USB Socket |
| Overall Height: | 45mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | Magnesium |
| Mounting Style: | Flush Mount |
| Switched: | No |
| Terminal Type: | Screw |
| Overall Width: | 45mm |
| Series: | Arteor |
| Current Rating: | 2.4A |
| Voltage Rating: | 5V dc |
| Number of Gangs: | 1 |
| Earth Terminal: | Yes |
| Material: | Plastic |
Quick Details
Specifications
Legrand ARTEOR? double USB charging sockets for recharging portable devices.
Double USB sockets, 5V 2400mA
For fast-charging telephones, smartphones, MP3 players and tablet PCs
Consumption in passive mode les than 0.3 W
2P+E tap-off connection via 2.5 mm2 screw terminals
Supplied cordless
2 USB modules
Available in white (815-9731) or magnesium (815-7224)
Double USB sockets, 5V 2400mA
For fast-charging telephones, smartphones, MP3 players and tablet PCs
Consumption in passive mode les than 0.3 W
2P+E tap-off connection via 2.5 mm2 screw terminals
Supplied cordless
2 USB modules
Available in white (815-9731) or magnesium (815-7224)

