| Colour: | White |
|---|---|
| Faceplate Mounting Type: | Clip in |
| International Protection Rating: | IP40 |
| Brand: | Legrand |
| Socket Type: | Type E - French |
| Overall Height: | 45mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | White |
| Mounting Style: | Flush Mount |
| Switched: | No |
| Terminal Type: | Push In |
| Overall Width: | 180mm |
| Series: | Mosaïc |
| Current Rating: | 16A |
| Voltage Rating: | 230V ac |
| Number of Gangs: | 3 |
| Material: | Plastic |
Quick Details
Specifications
Range of plugs for Legrand Mosaic Programme trunking.
The plugs are fitted with the Soluclip accessory, which is anti-slip and anti-tear, with a perfect finish and protection type IP40.
Operating temperatures: -5 °C → +60 °C.
All the power plugs in the range are fitted with a safety ground terminal.

