| Colour: | Brown |
|---|---|
| Brand: | PASS & SEYMOUR |
| Socket Type: | NEMA 6-20R |
| Minimum Box Depth: | 22mm |
| Colour Family: | Brown |
| Mounting Style: | Flange Mount |
| Current Rating: | 20A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Number of Gangs: | 2 |
| Earth Terminal: | Yes |
| Material: | Nylon |
Quick Details
Specifications
This twin socket receptacle has been designed for mechanical latching of contacts. The 125volt receptacle has an extra-long strap, Quickloop wire looping aid and has an impact-resistant low profile face.
Impact resistant
125V socket
Twin socket receptacle
Impact resistant
125V socket
Twin socket receptacle

