| Faceplate Mounting Type: | Screwless |
|---|---|
| Overall Dimensions: | 71 x 71 x 47mm |
| Overall Depth: | 47mm |
| Overall Height: | 71mm |
| Colour Family: | Grey |
| Fixing Standard: | NF |
| Number of Poles: | 2P+E |
| Mounting Style: | Flush Mount, Surface Mount |
| Current Rating: | 16A |
| Colour: | Grey |
| International Protection Rating: | IK08, IP55 |
| Brand: | Schneider Electric |
| Socket Type: | Type E - French |
| Minimum Box Depth: | 47mm |
| Special Features: | Weatherproof |
| Indoor or Outdoor Use: | Outdoor |
| Terminal Type: | Clamp |
| Overall Width: | 71mm |
| Series: | MUR |
| Voltage Rating: | 250V ac |
| Number of Gangs: | 1 |
| Grade: | Commercial, Residential |
| Earth Terminal: | Yes |

