| Colour: | White |
|---|---|
| Faceplate Mounting Type: | Screwed |
| Brand: | Schneider Electric |
| Socket Type: | Type G - British |
| Overall Height: | 87mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | White |
| Fixing Standard: | BS |
| Mounting Style: | Wall Mount |
| Terminal Type: | Screw |
| Overall Width: | 87mm |
| Current Rating: | 13A |
| Series: | Lisse |
| Number of Gangs: | 1 |
| Faceplate Depth: | 7mm |
| Grade: | Commercial, Residential |
| Material: | Urea Formaldehyde |

