| Colour: | White |
|---|---|
| Faceplate Mounting Type: | Screwed |
| Brand: | Schneider Electric |
| Socket Type: | BS EN 61558-2-5 |
| Overall Height: | 148.5mm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Colour Family: | White |
| Fixing Standard: | BS |
| Mounting Style: | Wall Mount |
| Terminal Type: | Screw |
| Overall Width: | 87mm |
| Series: | Lisse |
| Voltage Rating: | 115 V, 230 V |
| Number of Gangs: | 1 |
| Faceplate Depth: | 7mm |
| Grade: | Commercial, Residential |
| Material: | Urea Formaldehyde |
Quick Details
Specifications
The Schneider Electric Lisse range is packed with a vast array of technical features. However the introduction of this shaver socket, which offers a dual voltage for a two-pin plug. Finished in matt white for a contemporary modern looking design. The soft rounded edges are complimented with screw caps to conceal the fixing screws and provide a high level of appearance and innovation.
Modern and innovative design
Dual Voltage sockets
Durable high-quality Urea
Antimicrobial properties
Modern and innovative design
Dual Voltage sockets
Durable high-quality Urea
Antimicrobial properties

