| Length: | 76mm |
|---|---|
| Colour: | Grey |
| Brand: | WISKA |
| Number of Ways: | 12 |
| Height: | 51mm |
| IP Rating: | IP66 |
| Width: | 76mm |
| Dimensions L x W x H: | 76 x 76 x 51mm |
| Material: | Polypropylene |
Quick Details
Specifications
10% more room inside, thanks to the bellied cover
Solid thermoplastic housing made from 2 different moulded materials
12 elastic self-sealing membranes for cable entry without mechanical devices (10 on sides, 2 in base)
Quick-release lid screws made of plastic will not rust and stay securely in place
Weather proof, resistant to ultraviolet, shatter proof and impact resistant
Flame retardant and halogen free
Mounting clip for snap-on fixing or via 2 internal openings outside of the sealing area

