| Depth: | 77mm |
|---|---|
| Length: | 3.75in |
| Colour: | Grey |
| Brand: | PASS & SEYMOUR |
| Dimensions: | 3.75 x 4.062 x 3.031in |
| Width: | 4.062in |
| Colour Shade: | Grey |
| Colour Family: | Grey |
| Mounting Type: | Flush |
| Number of Gangs: | 2 |
| Material: | Plastic |
Quick Details
Specifications
Legrand's Old work Switch Outlet Box with swing bracket for mounting features the original Quick/Click design. The unique labour saving design secures devices quickly and easily. Simply push in and turn the screw one turn
Quick/Click? feature secures devices quickly and easily
Available in a range of Auto Clamps
Does not strip when over-torqued
Durable impact resistant thermoplastic box
Quick/Click? feature secures devices quickly and easily
Available in a range of Auto Clamps
Does not strip when over-torqued
Durable impact resistant thermoplastic box

