| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flame Retardant: | Yes |
| Halogen Free: | No |
| Adhesive Lined: | No |
| Series: | DR-25 |
| Shrunk Diameter: | 9.5mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 5m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Elastomer |
Quick Details
Specifications
Robust and flexible heat shrink tubing. It protects wires and cables against damage from chemicals, abrasion, and fluids. The tubing is ideal for use in high temperature environments as it has been specially designed for long term heat resistance and is flame retardant.
Features and Benefits
Offers excellent protection and insulation
Provides strain relief
Performs well under long-term heat exposure
The tubing is printed with the product description and size
Shrink ratio of 2:1
Use with System 25 range products for a complete cable harness system
Features and Benefits
Offers excellent protection and insulation
Provides strain relief
Performs well under long-term heat exposure
The tubing is printed with the product description and size
Shrink ratio of 2:1
Use with System 25 range products for a complete cable harness system

