| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 4.5:1 |
| Brand: | 3M |
| Flame Retardant: | Yes |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | MDT-A |
| Shrunk Diameter: | 6mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 1m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
A medium wall tubing providing tough and flexible insulation. Ideal for protecting cable joints and terminations. It is suitable for underground cable joint applications, offshore and naval applications. The medium wall adhesive lined heat shrink is well suited for environmental sealing of a range of electronic, electrical and mechanical applications such as connections, splices etc.
Flexible polyolefin
Specifically designed adhesive, applied during tubings extrusion process
3:1 shrink ratio
Excellent sealing properties
Self-extinguishing outer wall
Operating temperature -55 up to 110°C
Good chemical resistance
Flexible polyolefin
Specifically designed adhesive, applied during tubings extrusion process
3:1 shrink ratio
Excellent sealing properties
Self-extinguishing outer wall
Operating temperature -55 up to 110°C
Good chemical resistance

