| Colour: | White |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | Dymo |
| Flame Retardant: | Yes |
| Adhesive Lined: | No |
| Shrunk Diameter: | 1.7mm |
| Sleeve Diameter: | 9mm |
| Sleeve Length: | 1.5m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
Polyolefin heatshrink tubing for marking cables and wires before and during wiring.
Shrink ratio: 3:1.
Colour white or yellow.
Continuous tubing. One cassette for different lengths of tube, as required.

