| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Brand: | SES Sterling |
| Flame Retardant: | Yes |
| Shrunk Diameter: | 2mm |
| Sleeve Diameter: | 4mm |
| Sleeve Length: | 100m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | PVC |
Quick Details
Specifications
Shrink in both thickness (diameter) and length, in contrast to Radiflex and Polyolefine do not shrink in length.
Hot air guns can be used as a heat source.
NB: Before shrinking the tube is sensitive to temperature, and should be stored in a cool place (less than +15 °C and not in direct sunlight).
Hot air guns can be used as a heat source.
NB: Before shrinking the tube is sensitive to temperature, and should be stored in a cool place (less than +15 °C and not in direct sunlight).

