| Colour: | White |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | Dymo |
| Flame Retardant: | Yes |
| Adhesive Lined: | No |
| Series: | DYMO |
| Shrunk Diameter: | 4.6mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 1.5m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
A non-adhesive yet permanent solution to identify and protect wire and cables at the same time. DYMOs heat shrink 3:1 polyolefin tubes provide clean and permanent marking for a wide range of cable diameters. These sleeves are applied before connection and can be permanently positioned after connection when shrunk with a heat-gun.
Features and Benefits
3:1 shrink ratio
Conforms tightly to the wire when heat is applied
Heat-shrinkable industrial grade polyolefin
Does not smudge or fade when printed
Print directly onto labels
The legend remains legible even after exposure to abrasion,cleaning solvents or industrial fluids
Flame retardant
Features and Benefits
3:1 shrink ratio
Conforms tightly to the wire when heat is applied
Heat-shrinkable industrial grade polyolefin
Does not smudge or fade when printed
Print directly onto labels
The legend remains legible even after exposure to abrasion,cleaning solvents or industrial fluids
Flame retardant

