| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flame Retardant: | Yes |
| Halogen Free: | No |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | DWFR |
| Shrunk Diameter: | 6mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 1.2m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
The DWFR series of dual wall, highly flame retardant heat shrink tubing that provides exceptional mechanical and electrical protection. It is available with either a 3:1 or 4:1 shrink ratio that allows the tubing to cover a wide range of sizes and substrates. The heat shrink also has an adhesive inner wall, improving the seal and further protecting components against moisture. It can be used for many applications such as repairing cable jackets, sealing connector to cable transitions and in cable and harness bundling.
Dual wall, adhesive lined heat shrink tubing
Highly flame-retardant
Available with a shrink ratio of 3:1 or 4:1
Manufactured from high quality irradiated polyolefin
Provides outstanding electrical insulation and mechanical protection
Minimum shrink temperature of 60°C
Within the range, tubing is supplied in sizes from 3mm to 52mm
UL approved E35586. UL 224 VW-1
Dual wall, adhesive lined heat shrink tubing
Highly flame-retardant
Available with a shrink ratio of 3:1 or 4:1
Manufactured from high quality irradiated polyolefin
Provides outstanding electrical insulation and mechanical protection
Minimum shrink temperature of 60°C
Within the range, tubing is supplied in sizes from 3mm to 52mm
UL approved E35586. UL 224 VW-1

