| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 6:1 |
| Brand: | Alpha Wire |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | FIT-621 |
| Shrunk Diameter: | 9.5mm |
| Sleeve Diameter: | 50.8mm |
| Sleeve Length: | 152mm |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
The Alpha Wire Heat-shrink sleeving with 6:1 shrink ratio is a reliable way to protect and seal terminations or add additional mechanical ruggedness. The sleeving is manufactured from dual wall, flexible and self-adhesive polyolefin, with a shrink ratio of 6:1 at +120 °C. The internal adhesive coating guarantees sealing and has a non-corrosive and mould resistant sealing, allowing it to be used for both indoor and outdoor repairs and giving it a shelf life of up to 25 years.
Key Features
Shrinks to 1/6 of its original size
Heavy duty adhesive inner lining
Low water absorption
Excellent durability and toughness
Resistant to oils and chemicals
3 x 15cm lengths of tubing in packs
Key Features
Shrinks to 1/6 of its original size
Heavy duty adhesive inner lining
Low water absorption
Excellent durability and toughness
Resistant to oils and chemicals
3 x 15cm lengths of tubing in packs

