| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flame Retardant: | Yes |
| Halogen Free: | No |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | ATUM |
| Shrunk Diameter: | 6mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 1.2m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
3:1 Shrink Ratio
Semiflexible polyolefin tubing
ATUM Adhesive lining bonds to various plastics, rubbers and metals
Meets requirements SAE-AMS-DTL-23053/4 Class 3
Thin wall style, dual type

