| Colour: | Clear |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Brand: | HellermannTyton |
| Halogen Free: | Yes |
| Standards Met: | DEF STAN, SAE, VG |
| Series: | TF24 |
| Shrunk Diameter: | 9.5mm |
| Sleeve Diameter: | 19.1mm |
| Sleeve Length: | 50m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
TF24 is a range of transparent, halogen free heat shrink tubing that you can use for a wide range of applications while also permitting inspection. It is ideal for protection of cables and wire, electrical insulation and identification.
Flexible, thin walled heat shrink tubing
Halogen free
Good mechanical and chemical resistance
Transparent, allowing for inspection
Flexible, thin walled heat shrink tubing
Halogen free
Good mechanical and chemical resistance
Transparent, allowing for inspection

