| Colour: | Black |
|---|---|
| Brand: | 3M |
| Series: | 8420 |
| Shrunk Diameter: | 24mm |
| Sleeve Diameter: | 49.3mm |
| Sleeve Length: | 457mm |
| Sleeve Type: | Cold Shrink |
| Material: | Silicone Rubber |
Quick Details
Specifications
Easy to install
Houses a wide range of cable sizes
Torches and heat not required
Thermal stability
Seals tight
Retains resiliance and pressure
Excellent wet electrical properties
Tough rubber formulation withstanding rough backfilling
Waterproof

