| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flame Retardant: | Yes |
| Halogen Free: | Yes |
| Adhesive Lined: | No |
| Series: | XFFR |
| Shrunk Diameter: | 2.54mm |
| Sleeve Diameter: | 7.6mm |
| Sleeve Length: | 1.2m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
A rugged thick wall black flexible tubing to withstand harsh environments encountered in marine, rail and mass transit, tunnels and general electrical applications.
Flame retarded compound
Low toxic or acid gas emissions during combustion
Operating temperature :-30°C to +105°C
Minimum recovery temperature: +121°C
Resistant to moisture, fungus and weathering
Length 1.2m
Flame retarded compound
Low toxic or acid gas emissions during combustion
Operating temperature :-30°C to +105°C
Minimum recovery temperature: +121°C
Resistant to moisture, fungus and weathering
Length 1.2m

