| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 4:1 |
| Brand: | HellermannTyton |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | MA47 |
| Shrunk Diameter: | 3mm |
| Sleeve Diameter: | 12mm |
| Sleeve Length: | 1m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Cross Linked Polyolefin |
Quick Details
Specifications
Medium walled adhesive lined heatshrink tubing with a shrink ratio of 4:1. The tubing provides insulation and protection of low voltage cable joints and terminations above and below ground. The heatshrink has an inner adhesive that provides additional protection against moisture and weather conditions.
Key Features
Medium walled heatshrink tubing
Shrink ratio of 4:1
Provides robust insulation
Adhesive lined
Protects against humidity and other environmental factors
Key Features
Medium walled heatshrink tubing
Shrink ratio of 4:1
Provides robust insulation
Adhesive lined
Protects against humidity and other environmental factors

