| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 5.6:1 |
| Brand: | Alpha Wire |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | FIT-621 |
| Shrunk Diameter: | 5.59mm |
| Sleeve Diameter: | 31.7mm |
| Sleeve Length: | 152mm |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
Shrinks to approximately 1/6 of original size at 120°C
Adhesive lined polyolefin tubing
Suitable for direct burial
Supplied in packs of 3 lengths 152.4 mm (6 inches)

