| Colour: | Black |
|---|---|
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Brand: | HellermannTyton |
| Flame Retardant: | Yes |
| Adhesive Lined: | Yes |
| Series: | TA32 |
| Shrunk Diameter: | 6mm |
| Sleeve Diameter: | 19mm |
| Sleeve Length: | 1.2m |
| Sleeve Type: | Heat Shrink |
| Material: | Polyolefin |
Quick Details
Specifications
The TA Series of heat shrink tubing has been specially designed for environmental sealing and electrical insulation of wire splices, terminations and components. This series has a 4:1 shrink ratio meaning it shrinks to a quarter of its original diameter. It also comes adhesive lined allowing easy securing of wiring and cables.
Cross-linked Polyolefin (PO-X)
Thin walled
High expansion ratio
Adhesive lined
Flame retardant (UL224 standard)
4:1 shrink ratio
High shrink ratio makes it easy to repair most damages without removing connectors
High heat resistance
Adhesive bonds to a variety of plastics, rubbers and metals
Cross-linked Polyolefin (PO-X)
Thin walled
High expansion ratio
Adhesive lined
Flame retardant (UL224 standard)
4:1 shrink ratio
High shrink ratio makes it easy to repair most damages without removing connectors
High heat resistance
Adhesive bonds to a variety of plastics, rubbers and metals

