| Circuit Breaker Type: | MCCB |
|---|---|
| Application: | Appliance Circuit, Appliances, Business Equipment, Control Circuit Application, Lighting, Power Supplies, Sensitive Electronics, UL1077 Application, Wiring Protection |
| Break Time: | Time Delay |
| Overall Dimensions: | 91.5 x 52.5 x 70mm |
| Brand: | Altech |
| Overall Depth: | 70mm |
| Special Features: | IP20 Termination Protection, Positive Trip Indicator, Supplementary Protector |
| Overall Length: | 91.5mm |
| Tripping Mechanism: | Thermal-Magnetic |
| Reset Actuator Type: | Handle |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| Number of Poles: | 3 |
| Tripping Characteristics: | Type C |
| Series: | V-EA |
| Current Rating: | 6A |
| Voltage Rating: | 480Y/277V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 10 kA |
| Rated AC Voltage: | 480Y/277V |
| Terminal Contact Type: | Screw |
Quick Details
Specifications
Altech V-EA series MCBs suitable for motor disconnect, overload protection, general purpose AC use, AC resistance, AC discharge lamps and AC incandescent lamps.
DIN Rail Mounted
17.5mm width per pole
Thermal Magnetic
480Y / 277 V ac 50/60Hz
10 kA Short Circuit Withstand Capacity
DIN Rail Mounted
17.5mm width per pole
Thermal Magnetic
480Y / 277 V ac 50/60Hz
10 kA Short Circuit Withstand Capacity

