| Dielectric Strength: | 1kV |
|---|---|
| Maximum Cable Diameter: | 5.08mm |
| Colour: | Natural |
| Minimum Cable Diameter: | 2.54mm |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Sleeve Length: | 19.75mm |
| Material: | PVDF |
Quick Details
Specifications
D-142 compact terminals allow earth tags to be created on screened cables and are compatible with many dielectric and insulating materials, even those that are heat-sensitive.
The solder connections are insulated, protected and highly resistant to mechanical stress.
Easy-to-use, simply place the terminal and the wire together and heat them using a hot air gun.
Clear sleeve facilitates connection quality control
The solder connections are insulated, protected and highly resistant to mechanical stress.
Easy-to-use, simply place the terminal and the wire together and heat them using a hot air gun.
Clear sleeve facilitates connection quality control

