| Application: | Generators, Marine Applications, Military, Renewable Energy Systems, Telecommunications, Welder |
|---|---|
| Overall Dimensions: | 57.53 x 50.8 x 59.16mm |
| Brand: | Carling Technologies |
| Overall Depth: | 59.2mm |
| Special Features: | Meets IP68 Requirement, Specially Constructed Version Available For Applications Requiring CE Markings, The Metal Toggle Option was Tested to MIL-PRF-55629C for Ingress Protection When Mounted in a Panel |
| Overall Length: | 57.5mm |
| Tripping Mechanism: | Hydraulic-Magnetic |
| Reset Actuator Type: | Handle |
| Number of Poles: | 3 |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Series: | A |
| Mounting Hole Diameter: | 16mm |
| Rated DC Voltage: | 80V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 5000 A @ 80 V dc |
| Rated AC Voltage: | 277V |
| Terminal Contact Type: | Screw |

