| Gender: | Female |
|---|---|
| Width: | 6mm |
| Brand: | Molex |
| For Use With: | KK Connector |
| Length: | 40.64mm |
| Housing Material: | Nylon |
| CAD Drawing: | 3D CAD Model |
| Series: | KK |
| Number Of Contacts: | 8 |
| Series Number: | 3001 |
| Number Of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 5.08mm |
| Depth: | 15.9mm |
Quick Details
Specifications
KK interconnect range of 5.08mm pitch wire to board crimp terminal housings made from natural UL94V-2 nylon which mate with the KK 3003 (stock number 670-1670 typically) PCB header connectors. These KK crimp terminal socket style housings use KK 2478 (18-24 AWG), KK 2578 (22-26 AWG) and KK 2878 series (18-20 AWG) crimp terminals.

