| Circuit Breaker Type: | MCCB |
|---|---|
| Application: | Photovoltaic Renewable Energy System, Power Distribution Equipment |
| Break Time: | Short |
| Overall Dimensions: | 19.18 x 78.59 x 72.1mm |
| Brand: | Carling Technologies |
| Overall Depth: | 72.1mm |
| Special Features: | Choice of 6-32 or M3 Mounting Inserts Providing Secure Panel Mount Installation, Optional Relay Trip Circuit Permitting Remote Operator System Shut Down |
| Overall Length: | 19.2mm |
| Tripping Mechanism: | Hydraulic-Magnetic |
| Reset Actuator Type: | Handle |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Number of Poles: | 2 |
| Current Rating: | 100A |
| Series: | CX |
| Voltage Rating: | 600V ac |
| Rated DC Voltage: | 600V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating: | 3000 A @ 600 V dc |
| Mounting Hole Width: | 52.4mm |
| Terminal Contact Type: | Stud |
| Mounting Hole Size: | 38.61 x 52.37mm |
| Mounting Hole Length: | 38.6mm |

