| Circuit Breaker Type: | MCCB |
|---|---|
| Application: | Automation |
| Break Time: | Short |
| Overall Dimensions: | 38.48 x 91.75 x 68.71mm |
| Brand: | Carling Technologies |
| Overall Depth: | 68.7mm |
| Special Features: | Choice of Time Delays, DIN Rail Mounting, Finger Safe Terminals, Precise Temperature Independent Operation, Wiping Contacts – Mechanical Linkage with Two-Step |
| Overall Length: | 38.5mm |
| Reset Actuator Type: | Handle |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Number of Poles: | 2 |
| Current Rating: | 20A |
| Series: | D |
| Rated DC Voltage: | 65V |
| Rated AC Voltage: | 277V |
| Mounting Hole Width: | 52.4mm |
| Terminal Contact Type: | Screw |
| Mounting Hole Size: | 38.61 x 52.37mm |
| Mounting Hole Length: | 38.6mm |
Quick Details
Specifications
Carling Technologies D-Series hydraulic/magnetic circuit breakers are designed for Snap-on DIN rail mounting on either a 35mm X 7.5mm, or a 35mm x 15mm Symmetrical rail. This design allows rapid and simple mounting and removal of the breaker. The D series features recessed, wire-ready, touch-proof, and shock resistant terminals, suitable for automatic screwdriver assembly. These circuit breakers are available with the exclusive Visi-Rocker two colour actuator which can be specified to indicate either the ON or the TRIPPED/OFF mode. They are also available with solid colour rocker or handle type actuators.
480 V ac or 65 V dc
1-4 poles (Handle)
1-3 poles (Rocker)
Choice of time delays
DIN rail mounting
Precise temperature independent operation
Finger safe terminals
480 V ac or 65 V dc
1-4 poles (Handle)
1-3 poles (Rocker)
Choice of time delays
DIN rail mounting
Precise temperature independent operation
Finger safe terminals

