| Brand: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Overall Depth: | 121mm |
| Width: | 12.5mm |
| Overall Length: | 115mm |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | TMCP 1 M1 300 2A |
| Current Rating: | 2A |
| Voltage Rating: | 65 V dc, 250 V ac |
| Rated DC Voltage: | 65V |
| Rated AC Voltage: | 250V |
Quick Details
Specifications
The TMCP 1 M1 range of plug in thermomagnetic circuit breakers uses the SFB technology to protect against overcurrent and short circuits.
The thermos magnetic devices have a different tripping time depending on the type of overload. The magnetic tripping will interrupt the circuit in milliseconds if there is a high overload current or a short circuit.
IP30 rating
Automatic fuse type
Base mounting
Easy to maintain
The thermos magnetic devices have a different tripping time depending on the type of overload. The magnetic tripping will interrupt the circuit in milliseconds if there is a high overload current or a short circuit.
IP30 rating
Automatic fuse type
Base mounting
Easy to maintain

