| Thread Size: | M25 |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Brand: | Flexicon |
| IP Rating: | IP54 |
| Finish: | Nickel Plated |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| For Use With: | FNU, FPU & LFHU Conduit Systems, FSU |
| Standards Met: | BS EN IEC 61386, CULus Certified, LUL Standard 1-085 (Cert.No. 296), Rail Accreditation, REACH Compliant, RoHS Compliant |
| Nominal Size: | 25mm |
| Series: | FSU |
| Material: | Brass |
Quick Details
Specifications
Flexicon FSU metallic conduit fittings are UK manufactured to the highest standards. They exhibit high tensile strength and are vibration tested for secure installations. Simple construction for ease of installation; tested and approved to the latest national and international standards.
Swivel external threaded
Two part fitting comprising shell and body
The external thread swivels about the main body
Can be used with threaded entries, or knockout, secured with a locknut
Nickel plated brass
IP54 (see note)
Swivel external threaded
Two part fitting comprising shell and body
The external thread swivels about the main body
Can be used with threaded entries, or knockout, secured with a locknut
Nickel plated brass
IP54 (see note)

