| Thread Size: | M20 |
|---|---|
| Fitting Type: | 90° Elbow |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Flexicon |
| IP Rating: | IP66, IP67, IP68, IP69 |
| Finish: | Nickel Plated |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| For Use With: | LTP Conduit Systems |
| Standards Met: | BS EN IEC 61386, CULus Certified, LUL Standard 1-085 (Cert.No. 296), Rail Accreditation, REACH Compliant, RoHS Compliant |
| Nominal Size: | 20mm |
| Series: | LTP |
| Material: | Brass |
Quick Details
Specifications
Conduit fitting, 90° externally threaded with multipart compression fitting and elastomeric seal. Can be used for knockout.
90° conduit fitting
External thread
Compression fitting
Elastomeric fitting
Nickel plated brass
90° conduit fitting
External thread
Compression fitting
Elastomeric fitting
Nickel plated brass

