| Thread Size: | M20x1.5 |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight |
| Colour: | Black |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | Nylofix |
| IP Rating: | IP66 |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Nominal Size: | 17mm |
| Material: | PA 6 |
Quick Details
Specifications
Black modified polyamide 6 (PA6) straight connectors with metric male threads to EN60423. For use with the range of Nylofix flexible corrigated conduits. Applications include cable entries into control panels, terminal boxes and connections to electric motors in accordance with EN60204 (Safety of Machinery) specifications.
LUL Approved
Self extinguishing
'EASY-CLICK' no tools required for rapid assembly and removal
Shock Resistant
IP66 protection or IP68 when used with the patented ORJ sealing 'O' ring
Halogen, cadmium and phosphorus free
Temperature range -40°C to +105°C and upto +150°C for short periods
LUL Approved
Self extinguishing
'EASY-CLICK' no tools required for rapid assembly and removal
Shock Resistant
IP66 protection or IP68 when used with the patented ORJ sealing 'O' ring
Halogen, cadmium and phosphorus free
Temperature range -40°C to +105°C and upto +150°C for short periods

