| Thread Size: | M32 |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight |
| Colour: | Grey |
| Minimum Operating Temperature: | -45°C |
| Brand: | PMA |
| IP Rating: | IP66 |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Nominal Size: | 32mm |
| Material: | PA 6 |
Quick Details
Specifications
IP66 (with Fittings)
-20°C to +100°C operating temperature
Halogen & Phosphor free
UL94 Flame Class
Push-in fittings are one piece with integral cone seal and have a screwdriver release mechanism for security reasons
Resistant to: fuels, mineral oils, fats, alkalis & common solvents

