| Thread Size: | M25 |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight, Swivel |
| Minimum Operating Temperature: | -100°C |
| Brand: | Flexicon |
| IP Rating: | IP40 |
| Finish: | Satin |
| Maximum Operating Temperature: | +600°C |
| For Use With: | FU & SSU Conduit Systems |
| Standards Met: | BS EN IEC 61386, CE Compliant, LUL Standard 1-085 (Cert.No. 296), Rail Accreditation, REACH Compliant, RoHS Compliant |
| Nominal Size: | 25mm |
| Series: | SSU |
| Material: | 316 Stainless Steel |
Quick Details
Specifications
SSU S swivel externally threaded conduit fitting. Two part fitting comprising shell and body. The external thread swivels about the main body. Can be used with thresded entries of knockout, secured with a locknut.
Stainless steel 316
Stainless steel 316

