| Thread Size: | M20 |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight |
| Minimum Operating Temperature: | -60°C |
| Brand: | Kopex |
| IP Rating: | IP66 |
| Maximum Operating Temperature: | +130°C |
| Nominal Size: | 16mm |
| Material: | Brass |
Quick Details
Specifications
The Kopex Flameproof Barrier Gland is designed for use with liqud tight flexible conduits. The gland is constructed from brass with a nylon seal and epoxy resin. Making this gland high quality, high specification and ideal for Ex II 2 GD gas and dust, EExd IIC and EExe II applications.
Flameproof
Connection type: straight male
IP66 protection
Temperature rating: -60°C to +130°C
Flameproof
Connection type: straight male
IP66 protection
Temperature rating: -60°C to +130°C

