| Thread Size: | 25mm |
|---|---|
| Fitting Type: | Straight Connector |
| Colour: | Black |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Kopex |
| IP Rating: | IP68 |
| Finish: | Nickel (Thread) |
| Hazard Area Zone: | Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22 |
| Maximum Operating Temperature: | +85°C |
| For Use With: | XESX Conduit |
| Nominal Size: | 23mm |
| Series: | BESGR |
| Material: | Nylon 12 |
Quick Details
Specifications
Kopex have introduced this non-metallic conduit system that includes this rigid straight conduit connector. This nylon conduit connector features a push in installation for quick fastening to ensure high strength connections. Approved use in Ex e applications for Zones 1, 2, 21, 22.
Compatible with XESX conduit
Straight one piece connector
Push in installation
Conical sealing method
Type of protection IP68
Compatible with XESX conduit
Straight one piece connector
Push in installation
Conical sealing method
Type of protection IP68

