| Thread Size: | M32 |
|---|---|
| Fitting Type: | Swivel |
| Minimum Operating Temperature: | -15°C |
| Brand: | Flexicon |
| IP Rating: | IP65 |
| Finish: | Galvanised |
| Maximum Operating Temperature: | +70°C |
| For Use With: | Knockouts or Threaded Entries |
| Standards Met: | BS EN IEC 61386, CE |
| Nominal Size: | 32mm |
| Series: | FSU |
| Material: | Steel |
Quick Details
Specifications
Flexicon FSU conduit fitting is Nickel plated Brass with an external swivel thread suitable for FSU, FNU, LFHU and FPU conduits.
External thread
High tensile strength
Oil resistant
For use with FSU, FNU, LFHU and FPU conduits
Temperature Range: -50°C to +135°C
Type of Protection: IP65
External thread
High tensile strength
Oil resistant
For use with FSU, FNU, LFHU and FPU conduits
Temperature Range: -50°C to +135°C
Type of Protection: IP65

